Na eshopu se stále pracuje a brzy bude doplněn o další položky. Pokud jste nenašli, co hledáte,dejte nám vědět , pošleme to zvlášť :) Děkuji za pochopení, vaše Týna

Protein balls 500g

Proteinové koule pro zvýšení příjmu bílkovin a tuku v potravě psa. Ideální pro dlouhodobý výkon, pro ochranu a budování svalové hmoty při velmi intenzivním/silovém tréninku/výkonu psa. Pro regeneraci po výkonu. Při/po vážné nemoci či operaci. Při problémech s příjmem potravy - u starých psů, při zánětech zubů, aj. Při celkovém oslabení psa - např. týraná zvířata, nalezenci, aj. Směs neobsahuje maltodextrin ani glukózu. Díky vysoké úrovni stravitelnosti nezatěžuje směs tolik trávicí orgány - vhodné proto k podávání i během dlouhotrvající zátěže. Balení je vhodné jako praktický dárek pro psa při návštěvách mezi chovateli, narozeninách psa, o Vánocích, aj. Vlastní výroba na základě dlouhodobých testů se psy. Bez konzervace, určeno pro rychlejší spotřebu, viz. Spotřeba a skladování.


 • (1 ks) Skladem
249 Kč
Kategorie: Doplňky a výživa
Garance doručení
nepoškozeného zboží
Doprava zdarma
Nad 2000,- doprava ZDARMA
Vyzvednutí na prodejně
Vyzvednutí na prodejně
Objednané zboží můžete vyzvednout přímo na naší prodejně
 
 • Složení směsi:  Základ směsi tvoří naše mleté, extrudované krmivo Hovězí Roastbeef (23%). Dále pak: Játrový protein - hydrolyzát, Krillový protein - hydrolyzát, soubor aminokyselin BCAA, Mikrobiální protein, soubor aminokyselin produkujících NO ( oxid dusnatý ), aminokyselina L-Glutamin, Rybí tuk, Pivovarské kvasnice, moučka z Vaječných skořápek, Rybí protein LT94, Rýžová mouka, Lecitin, Vaječný žloutek, Sušená vejce, mořská řasa Kelpa, sladkovodní sinice Spirulina, Taurin, jablečná vláknina, Vitamín C, Beta Glukan, Kyselina D-Asparágová, Magnesium - organický hořčík z moře. Biodox - probiotikum.

Obsah živin ve směsi:  Bílkoviny - 42 %, Tuk - 18 %, Popel - 9 %, Vláknina - 3,6 %, Škrob - 5 %, Vlhkost - 18 %. 

Obsah doplňkových látek ve 100 g Protein Ball:  BCAA - 3750 mg, amino NO-Komplex ( Arginin, Ornitin, Citrulin ) - 3750 mg, L-Glutamin - 3750 mg, Lecithin - 2000 mg, Vápník - 2000 mg, Fosfor - 950 mg,  vitamín C - 950 mg, Taurin - 950 mg, kyselina D-Asparágová - 500 mg, organický Hořčík - 500 mg, Beta glukan 82% - 300 mg, probiotikum Biodox - 30 mg.

Obsah důležitých živin v 1 kouli / 30 g:  Bílkoviny - 12,6 g, Tuk - 5,4 g, BCAA - 1125 mg, amino NO-Komplex ( Arginin, Ornitin, Citrulin ) - 1125 mg, L-Glutamin - 1125 mg, Lecithin - 600 mg, Vápník - 600 mg, Fosfor - 285 mg,  vitamín C - 285 mg, Taurin - 285 mg, kyselina D-Asparágová - 150 mg, organický Hořčík - 150 mg, Beta glukan 82% - 90 mg, probiotikum Biodox - 9 mg.

Energetická hodnota ve 100 g Proteinové koule: 2,6 MJ = 621 kcal,  Hmotnost 1 kusu = 28 - 30 g

 • Charakteristika: Proteinové koule Protein Ball mají průměr 35 mm a jsou určeny pro ochranu a budování svalové hmoty u psů v intenzivní nebo silové zátěži, a to díky dodání lehce stravitelných proteinů, včetně specifické skupiny aminokyselin určených k ochraně svalových vláken před poškozením při přetížení. Námi nabízená proteinová směs nepochází ze zdrojů pro lidskou sportovní výživu, ale jde pouze o suroviny určené pro intenzivní výživu masožravých zvířat. Jde především o hydrolýzou upravené proteiny ( zkrácení bílkovinných řetězců pro vysokou stravitelnost ) z přirozených surovin - rybího masa, mořského Krillu a drůbežích jater. Střed koule je gelové konzistence a obsahuje pro psa vysoce výživné a hlavně chutné suroviny - játrový protein, krilový protein a vepřovou želatinu. Naše proteinové koule Protein Ball mají hrubozrnnou, měkkou strukturu a tmavě zeleno-hnědou barvu po surovinách. Olejnatě masová vůně je taktéž přirozená z použitých surovin. Pro psy je tato směs extrémně přitažlivá jak vůní, tak i chutí a příjmou proteinovou kouli i ve stresu, či jinak pro ně nepříznívých podmínkách - nemoc, nechutenství, strach, nervozita, atd. Směs neobsahuje Lepek - obilný protein, Laktózu - mléčný cukr, ani drůbeží bílkovinu, což jsou pro mnohé psy alergeny. Také je bez obsahu aromat, barviv, konzervantů a posilovačů chuti! Vše jsou pouze přirozené vysoce kvalitní suroviny.

Zdrojem základní energie u psů jsou hlavně tuky a bílkoviny. Pes neumí pro tvorbu energie těla využít složité cukry ( sacharóza - řepný cukr ) jako člověk, pouze v omezené míře může využít jednoduchý cukr - glukózu, kterou ale přeměňuje na svalový glykogen a ten je pak zdrojem rychlé/okamžité energie. Pes při dlouhodobé práci však získá nejvíce energie z přijatého tuku ( cca 45 % ) a hned po něm z bílkovin ( cca 35 % ). Zdroj energie z bílkovin je přitom velmi důležitý pro ochranu měkkých svalových tkání. Při nízkém příjmu energie z proteinů krmiva při zátěží ( cca pod 16 % obsahu proteinů ) mají psi prokazatelně více zranění, než psi s vysokým příjmem bílkovin v krmivu ( cca nad 24 % ).

 • Význam jednotlivých surovin:

Hydrolyzované proteiny:  Játrový, Krillový, Rybí a Mikrobiální protein - jsou to hydrolýzou upravené bílkoviny ( zkrácení bílkovinných řetězců ) z přirozených surovin - ryb, drůbežích jater, arktického Krillu a kvasničních kultur. Hydrolyzované proteiny nezpůsobují alergie! Takto upravené proteiny mají velmi vysokou stravitelnost v těle psa a nezatěžují jeho trávicí ústrojí před nebo v průběhu zátěže, např. při vytrvalostních závodech, stejně tak při nemoci, rekonvalescenci po těžších operacích, při zánětech žaludku či střev, aj. Dalšími zdroji jsou

Aminokyseliny ( AMK ): 

BCAA:  Jsou velmi důležitou složkou ochrany svalových vláken před jejich rozpadem a využítím jako zdroje energie při přetížení psa. Jde o směs tří esenciálních aminokyselin ( dale jen AMK ) L-leucinu, L-isoleucinu a L-valinu v poměru 2:1:1, který je idealní pro vzájemné využití jednotlivých AMK mezi sebou. Potřeba BCAA velmi významně roste s náročností fyzického výkonu. Jsou opravdu velmi nepostradatelné pro regeneraci a zotavení svalů po jejich nadměrném zatížení. Chrání bílkovinné řetězce před rozpadem na jednotlivé AMK a tím i svalová vlákna. Pro regeneraci jsou volné aminokyseliny BCAA významné i tím, že uvolňují hormon inzulín, který umožňuje masivnější využívání jednoduchých cukrů z krve.

L-Glutamin: Volná aminokyselina, která se ve svalech vyskytuje nejvíce a to až přes 60% ze všech AMK. Je základní stavební látkou bílkovin. Při vysokém zatížení organismu roste potřeba Glutaminu až pětkrát ! Jeho dostatečná přítomnost zásadně zlepšuje regeneraci svalových vláken, podporuje tvorbu krevního cukru ( glukózy ) a zvyšuje též imunitu. Rychlost regenerace se zvýší především v součinnosti L-Glutaminu s BCAA.

Kyselina D-Asparágová:  Patří mezi 21 základních aminokyselin vyskytujících se v bílkovinných řetězcích. Hraje velmi důležitou roli v detoxikaci organismu od amoniaku, který vzniká v těle při extrémní a dlouhotrvající zátěži. Je také velmi důležitým zdrojem energie pro svalovou práci při výkonech nad 45 minut a při mnohahodinovém ( i celodenním ) zatížení trvajícím i několik dnů po sobě. Udržuje funkci střevních buněk v jejich ideální činnosti i při výkyvech metabolismu při celkovém přetížení. Kyselina D-Asparágová je synergenní ( spolupůsobí ) s aminokyselinami L-Glutaminem, L-Argininem a L-Citrulinem ( zesiluje jejich účinky při snížení únavy a regeneraci ).

AMK produkující oxid dusnatý ( NO-Complex ): Je to kompletní trojice účinných látek - volných aminokyselin v poměru 3:1:1: L-Arginin, L-Ornitin a L-Citrulin, které mimo jiné ve vzájemném spolupůsobení ( synergenci ) produkují v těle důležitý oxid dusnatý ( NO ). Oxid dusnatý je účinná "signální molekula", která se vyskytuje v celém organismu. NO proniká membránami buněk a vysílá biologické signály, které regulují buněčnou činnost a dávají tělu příkazy k vykonání určité funkce. Oxid dusnatý, mimo jiné, významně ovlivňuje prokrvení periferních tkání - reguluje průtok krve do každé části těla, zlepšuje průchodnost cév, napomíhá rozvádění živin do svalů a tím zvyšuje velmi efektivně sílu při fyzické zátěži. L-Arginin významě pomáhá snížit obsah amoniaku v krvi. Amoniak mimo jiné způsobuje i rozklad bílkovin a buněk, a tak jeho přítomnost v těle zdárně přispívá ke vzniku zánětů.

Taurin: Je organická kyselina ( aminosulfonová kyselina ), někdy mylně přiřazována k aminokyselinám. Podporuje činnost nervové soustavy, optimalizuje prokrvení mozku a činnost CNS. Urychluje přenos sacharidů do svalových buněk, stabilizuje hladinu vápníku v krvi a zlepšuje trávení tuků. Taurin celkově zvyšuje rychlost reakcí a připravuje organizmus na zvýšenou zátěž. Posiluje schopnost svalových buněk využívat krevní cukr. Podporuje obnovu energetických zásob a tím urychluje regeneraci. Posiluje účinky větvených aminokyselin - BCAA a tak tlumí svalovou bolest a poškození svalových vláken, způsobené vysokou zátěží.

Lecitin: Patří mezi tzv. fosfolipidy, které jsou složkou vnějších buněčných membrán rostlin i živočichů. Lecitin obsahuje vysoké procento nenasycených mastných kyselin. Je důležitou složkou v metabolismu tuků a jejich využívání, podporuje správnou činnost mozku a zamezuje ukládání tuků v játrech. Při vysoké zátěži dodává energii nervové i svalové soustavě a zkracuje tak významně dobu regenerace. 

Vitamín C: I když si pes umí vytvářet vitamín C v těle sám, stačí mu to jen na pokrytí potřeb jeho základních metabolických funkcí v klidném životním režimu. Pokud je však pes i v menší zátěži ( např. výcvik ) zvyšuje se potřeba vitamínu C tak, že už jeho samotná produkce není pro psa dostačující. Při vysoké nebo extrémní zátěži a vypjetí je pak samotvorba vitamínu C pro psa velmi nedostačující. Je naprosto nezbytný při biosyntéze kolagenu a tím při ochraně chrupavek i kostí. Vysoká potřeba ho je ve stresu a při větším pracovním zatížení. Je to silný antioxidant a detoxikant. Nedá se předávkovat, jeho přebytky se snadno vyloučí močí.

Pivovarské kvasnice:  Vysoce stravitelný, přirozený zdroj bílkovin, vitamínů a minerálů. Jejich vysoká biologická hodnota je vyjádřena zvláště obsahem životně důležitých aminokyselin, které organismus zvířat sám neumí syntetizovat, jako je např. lysin, methionin, cystin, leucin, valin, izoleucin, aj. Vysoká biologická hodnota je také dána velmi příznivým obsahem vitamínů skupiny B zejména thyaminu ( B1), riboflavinu ( B2), pyridoxinu ( B6) a kyseliny pantothenové ( B3), ale i obsahem minerálních látek a stopových prvků - zejména fosforu, draslíku, železa, mědi a zinku.

Sušená vejce: Dle součastných poznatků, především ze Švédska, kde je velmi rozšířené musherství ( práce se saňovými psy ) jsou sušená vejce nejen vysoce stravitelnou a výživnou surovinou pro psa, ale také významnou podporou jeho přirozené imunity při velké zátěži. Podporují celý imunitní systém proti bakteriím způsobujícím např. průjem nebo psincový kašel aj. Obsahují mimo jiné i vysoký podíl vaječného Lecitinu. Vejce patří mezi suroviny s nejvyváženějším obsahem nutričně významných látek a zároveň i s velmi vysokou stravitelností, u žloutku to je přitom až 100 %! Hlavními složkami sušiny vajec jsou proteiny - bílkoviny a lipidy - tuky. Klíčový význam mají především bílkoviny, které jsou biologicky mnohem hodnotnější, než proteiny masa nebo mléka. Jejich hlavním zdrojem je bílek.

Kelpa - hnědá mořská řasa: Přirozený zdroj velmi velkého množství vysoce využitelných minerálů a vitamínů, především pak jódu, což je bezesporu její největší přínos ve výživě. Dále výrazné podporuje přirozenou imunitu organizmu - je bohatým zdrojem elektrolytů ( vápník, hořčík, draslík ). Má silné antioxidační, antibakteriální a antivirové účinky, čímž zvyšuje regenerační schopnost organismu. Podporuje imunitní systém a správný metabolismus vápníku. Urychluje rekonvalescenci po vysoké fyzické zátěží. Podporuje mozek a mozkové funkce - stimulant mozkových funkcí - zvyšuje chuť psa závod dokončit. Kelpa je velmi účinná při detoxikace organismu a vylučování toxinů z těla.

Organický Hořčík - Magnesium: Přírodní zdroj mořského hořčíku syntetizovaný na nejvyužitelnější formu - Hydroxid hořečnatý ( Mg(OH)2). 100 mg obsahuje 35 mg čistého hořčíku z 90% využitelného organismem. Oproti jiným zdrojům hořčíku umí tento typ zásobovat tělo až 8 hodin, a to i během fyzické zátěže. Má příznivý vliv na nervovou soustavu a oběhový systém. Snižuje míru únavy a vyčerpání. Zvyšuje využití vitamínu D. Spolu s vitamínem C zvyšuje využití Vápníku a fosforu. Přispívá k elktrolytické rovnováze a ideální syntéze bílkovin. Uvolňuje svalový tonus - zabraňuje svalovým křečím z vyčerpání.

Beta Gukan: Nejúčinnější přírodní imunostimulátor. Velmi důležitý prvek pro psy v extrémní zátěži. Může vyřešit nebo předejít mnohým zdravotním problémům. Velmi účinně a intenzivně podporuje vlastní obranné reakce organizmu proti bakteriálním, parazitárním i nádorovým onemocněním. Potlačuje a předchází vzniku zánětlivých procesů, chrání organizmus při vysokém zatížení proti infekcím - zvyšuje imunitu zesláblých jedinců, velmi účinný celkový detoxikant organizmu.

Biodox: Probiotikum na základě koncentrátu inaktivních kvasinek rodu Sacharomyces Cerevisiae. Tyto kvasinky jsou speciální metodou postupné dehydratace uvedeny do neaktivního stavu, ve kterém jsou schopny přežít po velmi dlouhou dobu. Jakmile se ale dostanou do prostředí zažívacího traktu, obnoví se jejich původní aktivita a podpoří tak pozitivní činnost mikroflóry střev - regulují pH, napomáhají syntéze aminokyselin a vitamínů, stimulují imunitní a endokrinní systém, regulují výskyt negativních a patogenních bakterií. Biodox udržuje dobře vyváženou mikroflóru střev. Obsahuje i vysoké procento Beta glukanů, čímž se zvyšuje přirozená imunita organizmu a jeho odolnost proti vnějším vlivům.

 • Upozornění: Proteinový doplněk výživy Protein Ball ve tvaru koule je díky vyššímu obsahu tuku a velmi nízkému obsahu škrobu poměrně křehký a při nešetrném zacházení při dopravě může docházet k jeho poškození. I rozbitá koule se však dá použít a neztrácí na své obsahové a funkční kvalitě. Rozbitá koule není sice už tak komfortní pro zákazníka, ale nechceme zbytečně zvyšovat cenu drahými obaly z PVC či hliníkových krabic nebo snižovat kvalitu výrobku přídavkem ztužovadel a škrobu pro jeho vyšší pevnost. Přesto ale dále pracujeme na vývoji tužší, odolnější stěny při zachování původních surovin, živin a celkové kvality.

 • Možnosti použití: Pro všechna plemena a velikosti dospělých a především zdravých psů bez poruchy činnosti ledvin a jater, bez potravních alergií, cukrovky, epilepsie, kloubních poruch, aj. Jak bylo výše uvedeno tuk a proteiny jsou hlavním zdrojem energie pro psa. Proteinový "pamlsek" je tedy možností jak připravit psa na vysokou zátěž, případně i pro doplnění energie a proteinů v průběhu dlouho trvajícího závodu či práce ( déle jak 120 minut ) a přitom mu nezatížit zažívací trakt vysokým objemem potravy. Koule Protein Ball ale dokáží psa i lehce zasytit a zahnat u něj pocit hladu.

Málo známé je mezi chovateli to, že proteiny jsou také velmi důležitou složkou při rekonvalescenci po těžkých operacích, nemocech a úrazech, při stresu ( týraná zvířata ), vysílení organizmu stářím nebo poruchou příjmu potravy. Silné proteinové směsi nejsou vhodné pro psy s poruchou čínnosti ledvin či jater. 

 • Doporučené dávkování:

1.) Pro osvalení psa v aktivním tréninku, při velmi intenzivní zátěži, pro přípravu na dlouhodobý či nárazový silový výkon - pes vážící 25 - 30 kg, krmený masem, podávejte 3 ks Proteinových koulí / 2x denně mezi jídly.Tzn. 2 kusy / 10 kg hmotnosti / den.

U psů zvyklých na vysokoenergetickou stravu je možno přidat ještě 1 - 2 koule navíc - nutno odzkoušet snášenlivost takové dávky, kdy se začne na nižším množství a postupně se dávka zvyšuje. Pro výrazné osvalení psa je třeba přidávat proteiny alespoň 1 - 3 měsíce spolu s tréninkovou zátěží. Pro potřebu nabytí síly před závody alespoň 2 - 4 týdny před startem.

2.) Při vytrvalostních závodech nebo zátěži trvající mnoho hodin až dny ( psi záchranáři, lovečtí psi, maratony, aj.) je nutné přidávat proteiny pravidelně ( cca po 2 hodinách / 1 kus / 8 - 10 kg psa / dávku ) i v jejich průběhu, aby pes neztrácel tolik svalové hmoty spalováním aminokyselin pro potřebu energie. Je také možné podávat např. nižší dávku co 1 hodinu ( 1 kus / 15 kg psa / dávku ) pro stabilnější udržování hladiny energie, např. při celodenní intenzivní zátěži - psi záchranáři, lovečtí psi, závody - maratony, aj. Dávkování je orientační, upravte si jej dle vlastních zkušeností, aktuálních okolních podmínek - léto/zima, aktuálního stavu psa - jak rychle "vadne", aj.

3.) Pro regeneraci po výkonu: Po ukončení dlouhodobé intenzivní zátěže podávejte proteiny až za cca 2 hodiny po jejím ukončení. Ihned po zátěži, max. do 30 minut, podejte energetický doplněk Energy Ball s Maltodextrinem a aminokyselinami pro ochranu svaloviny a obnovu glykogenu ve svalech. Proteiny je důležité podat psovi hlavně na noc před odpočinkem, kdy je regenerace nejúčinější. 1 kus / 8 - 10 kg psa / dávku.

4.) Pro rekonvalescenci nemocných a vysílených psů, např. po chirurgických zákrocích, během vyčerpávající nemoci, kdy vůbec nebo špatně pes přijímá jinou stravu. Pro nalezené, vysílené nebo týrané psy. Při snížené funkci zažívacího traktu nebo u starých psů, kteří nechtějí už příjímat tuhou stravu díky stáří a nechutenství. Nevhodné pro psy s nemocnými ledvinami nebo játry. Je třeba odzkoušet okamžitou snášenlivost psem. Berte v potaz, že je nemocný a vysílený, začněte proto třeba i s poloviční dávkou a tu postupně zvyšujte. Počáteční vysoká dávka u nemocného psa může vyvolat silný průjem a ještě zhoršit jeho stav - zažívací ústrojí nemusí unést tolik koncentrované stravy najednou! Začněte dávkou 1 kus koule / 15 kg psa / dávku, a postupně zvyšte na 1 kus / 10 kg psa / dávku. Podávejte ale spíše dle aktuální potřeby psa, což je nutné vysledovat. U malých psů pod 10 kg dejte jen 1/2 proteinové koule.

 • Dobré vědět:  V intenzivním tréninku psa je důležité, aby měl mimo jiné také dostatek kvalitních stravitelných bílkovin. V zátěži jejich potřeba roste až trojnásobně a může dosáhnou hodnoty až 2 g stravitelných proteinů / kg hmotnosti psa. Takové množstí už nelze uhradit pouze klasickou stravou ( kvalitní granule mají cca 26 - 30 % bílkovin ), při krmení syrovým masem o to méně ( hovězí libové maso obsahuje jen 18 - 20 % bílkovin, vepřové 15 - 17 % ). Naše Proteinové pamlsky Protein Ball obsahují 42 % bílkovin při cca 85% stravitelnosti, takže ve 100 g proteinových koulí je cca 36 % stravitelných proteinů. Jedna koule má hmotnost 28 - 30 g.

Nepodávejte Proteinové koule spolu s krmivem! - zvýšil by se obsah bílkovin i tuku nad stravitelnou mez psa. Pes by pak mohl trpět plynatostí nebo průjmem.

Podávejte vždy mezi krmením! S odstupem cca 2 hodiny před nebo po krmení. Také mezi jednotlivými dávkami proteinových koulí během dne dodržujte odstup cca 2 hodin. Záleží ale na množstvi koulí podaných v jedné dávce. Je možné podávat např. 1/2 dávku co 1 hodinu pro stabilnější udržování hladiny energie, např. při celodenní intenzivní zátěži - psi záchranáři, lovečtí psi, závody - maratony, aj.

  • Skladování a spotřeba: Skladujte v dobře uzavřeném obalu, pro delší dobu ideálně přesypat do papírové tašky. Hlavně v suchu a šeru, bez rázového střídání teplot, např. lednice a vysoké letní teploty - může se kondenzovat voda na stěnách sáčku - především u PVC obalu a výrobek zplesnivět. Nevystavujte ho v sáčku ani vysokým teplotám např. v autě nebo na přímém slunci - mimo jiné, koule obsahují vysoký podíl tuků a ten se může roztéct. Při vysokých teplotách ( nad cca 24 °C ) výrobek měkne. Psovi toto ale nevadí a může kouli zkonzumovat - pokud není výrobek ve vysoké teplotě dlouhodobě, pak se značně urychlí jeho degradace a zkažení.

  Spotřebujte: V letním období nejlépe do cca 40 dnů od zakoupení. Po delší dobu uchovávejte koule nejlépe v lednici, jen menší část, kterou rychle ( do cca 10 dnů ) spotřebujete si nechejte mimo ní. Při skladování mimo lednici v teplém ročním období ( horké léto ) spotřebujte ideálně do 40 dnů, dle teplotních podmínek. V zimním období při skladování v nevytápěné místnosti spotřebujte do 3 - 4 měsíců, do nástupu okolních teplot nad 12 °C, nebo dejte do lednice. Týdenní pobyt na závodech i v horku výrobku neuškodí, pokud je ale v papírovém obalu, ne v PVC. Nevystavujte jej ale přímému slunečnímu záření, může se produkt zapařit. 

  Pozor v letním období na ponechání výrobku na přímém slunci. Při delším působení ( hodina a víc ) může dojít k zapaření, především v PVC obalech a úplnému znehodnocení produktu - pes jej nebude chtít přijmout. Dbejte na to, aby výrobek byl vždy ve stínu. V takových případech, kdy se čekají vysoké teploty ( nad 25 °C ) jsou ideální papírové obaly, které "dýchají" a nezvyšují enormě vnitřní teplotu výrobku.